1750 Yıl Öncesine Dayanıyor! Yeni Ahit’in Daha Önce Keşfedilmemiş Bölümü Ortaya Çıkarıldı!

Avusturya Bilimler Akademisi’nde Orta Çağ alanında uzman Grigory Kessel ve ekibi, Yeni Ahit’e ait daha önce silindiği için okunamayan bir bölümünü UV ışınları kullanılarak gün yüzüne çıkardılar. Bu yeni gelişmenin detaylarına gelin birlikte bakalım. ?

Kaynak: https://www.jpost.com/archaeology/art…

1000 yıldan daha uzun bir süre önce, eski İsrail topraklarındaki din bilginleri, yeniden kullanmak için dini bir kitabın bir kısmını sildiler.

Orta Çağ’da, çölde parşömen az olduğu için, bir kaynak ortaya koyabilmelerinin tek yolu buydu. 

Ancak, uzmanlar geçmişten gelen kayıp metinleri ve kelimeleri ortaya çıkarmayı başardılar.

Avusturya Bilimler Akademisi’nden, Orta Çağ tarihi ve kültürü uzmanının çalışmaları, Yeni Ahit’te yer alan kayıp mesajları ortaya çıkarmayı başardı.

Uzman Grigory Kessel, 3. ve 6. yüzyıllara dayanan en eski çevirilerden birini keşfetti ve kalan bazı sayfaları muhafaza edebildi.

Sayfalarda eski Suriye’ye kadar uzanan kısımlar vardı.

Kessel ve araştırmacı ekibine göre, kutsal kitabın eski Süryanice çevirisini içeren yalnızca iki el yazısı olduğu biliniyordu.

Bu çeviriler ise, günümüzde Londra’daki British Library’de ve Mısır’daki Sina Dağı’ndaki St. Catherine Manastırı’nda güvende tutuluyor.

Peki sonradan keşfedilen kısımlar nasıl ortaya çıkarıldı?

Bu küçük parçalar Vatikan Kütüphanesi’nde UV fotoğrafçılık kullanılarak ortaya çıkarıldı ve el yazısının daha önce bilinmeyen bir bölümünü gün yüzüne çıkardı.

Araştırmacılar:  

‘Bu gelişme, İncillerin metinsel aktarım tarihinin çok erken evresine benzersiz bir kapı aralıyor.’ dedi.

Avusturya Bilimler Akademisi’ndeki Orta Çağ Araştırmaları Enstitüsü direktörü, Kessel’in çabalarını ve başarılarını takdir etti.

Direktör Claudia Rapp: 

‘Grigory Kessel, eski Süryani metinleri ve el yazısı hakkındaki derin bilgisi sayesinde büyük bir keşif yaptı.’

Bu eski çeviri, Codex Sinaiticus da dahil olmak üzere yıllar boyunca hayatta kalan en eski Yunan el yazmalarından en az bir yüzyıl önce yazılmıştır.

Rapp: 

‘Bu keşif, modern dijital teknolojiler ile temel araştırmalar arasındaki etkileşimin Orta Çağ el yazılarıyla uğraşırken ne kadar üretken, faydalı ve önemli olabileceğini kanıtlıyor’ diye de ekledi.Siz bu gelişme hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir