Sürekli Unutulan Şifrelere Veda: Yeni Parola Teknolojisi Google Passkey Kullanıma Açıldı!

Google, sürekli unutulan ve sık sık değiştirilmek zorunda olan şifreleri rafa kaldıran yeni Google Passkey teknolojisini kullanıma açtı. İşte detaylar…

Google, çoğumuzun zaman içinde unuttuğu yazılı parolaları tarihe gömecek “Google Passkey” isimli yeni şifre teknolojisini hayata geçirdi.

Amerikan teknoloji devi, şifresiz teknoloji sürecine geçiş adına geliştirdiği Google Passkey teknolojisini 2022 yılının sonunda duyurmuştu. Ünlü şirket, şimdi ise test aşaması biten yeni özelliği Dünya Şifre Günü’nde kullanıcılarına sundu.

Parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik şifrelerin kullanımını destekleyecek Google Paskey, zaman içinde değiştirilmesi gereken parolaların yerine geçecek.

Yeni teknoloji sayesinde, şimdilik sadece akıllı telefonlarımızın kilit ekranlarında ve belirli uygulamalarda kullanılan biyometrik şifreler, gün içinde sıkça kullandığımız aplikasyonlar ve internet siteleri tarafından da desteklenecek.

Google hesaplarına kendini tanımlayan kullanıcılar, Passkey ile beraber tüm Google araçlarına ve şirketin desteklediği uygulamalara güvenli ve kolay şekilde giriş yapabilecek.

Tüm kullanıcılara açılan yeni özellik, Google hesaplarına tanımlanan parmak izi veya yüz tanıma ile beraber çalışacak. Kullanıcılar, firmanın yeni teknolojisini destekleyen tüm uygulamalara herhangi bir şifre girmeden kolayca oturum açabilecek.

Facebook, Instagram ve Twitter gibi henüz Passkey sistemini desteklemeyen platformların yeni teknolojiye geçiş yapması bekleniyor.

Bahsettiğimiz gibi yeni Google özelliği, şimdilik  her web sitesi ve uygulamada çalışmıyor. Ancak, neredeyse her araç için entegre edilmesi oldukça basit olan teknolojinin yakında tüm platformlar tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz yeni parola teknolojini kullanacak mısınız? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir