Türk Harb-İş Sendikası Üyesi İşçiler, Sendika Yönetimini Protesto Etti: “Sendikamız İşçisine Değer Vermemektedir.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı TÜRK HARB-İŞ Sendikası üyesi Milli Savunma Bakanlığı’nın işletmelerinde çalışan işçiler, 2023-2024 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşme görüşmesi öncesi taleplerini dinlemeyen ve sendika binasından ayrılan sendika yönetimini protesto etti. Sendika üyesi bir işçi, “Sendikamız işçisine değer vermemektedir. İşçisine değer vermeyen bir sendika olamaz ve olmamalıdır. Bizleri sessizliğe, eylemsizliğe mahküm edemezsiniz. İstifa hizmettir. ya siz ya biz istifa edeceğiz” dedi.

TÜRK HARB-İŞ Sendikası üyesi Milli Savunma Bakanlığı’nın işletmelerinde çalışan işçiler, bugün 2023-2024 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşme görüşmesi öncesi taleplerini iletmek için sendikanın genel merkezine geldiler, ancak sendika yöneticilerinin işçiler gelmeden sendika binasından ayrıldığı için bu durumu protesto ettiler.

İşçiler, “İşçi burada, HARB-İŞ nerede” sloganlarını attı ve açıklama yaptılar. İşçiler HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ Konfederasyonlarının yüzde 45 zam talep etmesine itiraz ettiklerini açıkladı.

Sendika üyesi bir kadın işçi, sendika yöneticilerini eleştirerek “Sendikamız işçisine değer vermemektedir. İşçisine değer vermeyen bir sendika olamaz ve olmamalıdır.  Sizlerin işvereni biziz, sizler şu an kendi menfaatleriniz doğrultusunda hareket ediyorsunuz. Bizleri sessizliğe, eylemsizliğe mahküm edemezsiniz. İstifa hizmettir. ya siz ya biz istifa edeceğiz” diye konuştu.

“MAKAM ARABALARI İLE FİNK ATILIYOR. HİÇBİR ŞEY YAPILMIYOR İŞÇİ ADINA”

TÜRK HARB-İŞ Sendikası üyesi bir işçi şunları söyledi:

“TÜRK HARB-İŞ Sendikası işçisi vatanın bölünmez bütünlüğü için çabalayan, sınır ötesinde, sınırda, depremde, selde, batakta, her yerde vatanı için koşturan emektar cefakar işçidir. Burada biz, devletimize, hükümete, siyasi kanallara bir mesaj vermiyoruz. Ekmeğimizin peşindeyiz, neden peşindeyiz? 2018 yılında 5 bin lira maaş alırken maaşın onda biri 500 TL kira veriyorduk, şu anda 12 bin lira alan adam aynı evde 7 bin lira kira veriyor, maaşın yarısı. Geçim sıkıntısı had safhaya geldi, maalesef uyarmamıza rağmen şube başkanlarımızın randevu istemesine rağmen randevu verilmiyor. Maalesef Audi’ler ile makam arabaları ile fink atılıyor. Hiçbir şey yapılmıyor işçi adına. İstanbul’da, Gölcük’te, Eskişehir’de, Kayseri’de kira bir maaş ücreti kadar olmuş kimsenin sesi çıkmıyor. Yazıklar olsun diyoruz.

“ERBAKAN’IN GÖSTERDİĞİ BÜYÜKLÜĞÜ SİZİN DE GÖSTERMENİZİ İSTİYORUZ”

Buradan Sayın Cumhurbaşkanı’mıza seslenmek istiyoruz; Erbakan hükümetinde zam istenildiğinde Erbakan ne dedi? ‘Bunlar ne istediğini bilmiyor. Ben yüzde 70, yüzde 80 veriyorum’ dedi. Bizim sendikalarımız yüzde 45 ile ne istediğini bilmiyor. Erbakan’ın gösterdiği büyüklüğü sizin de göstermenizi istiyoruz.”

“KAMU SÖZLEŞMESİNDEKİ ZAM ORANI DÜŞÜK, NEDEN İTİRAZ EDİLMEDİ?”

Başka bir sendika üyesi işçi ise Kamu Toplu Sözleşmeleri’ne ilişkin şu tepkiyi verdi:

“Ocak ayında vadedilen refah payı nerede?  Kamu sözleşmesindeki zam oranı düşük, neden itiraz edilmedi? Toplu sözleşmesindeki maddelerin görüşmesi neden bu kadar yavaş ilerliyor? Savunma sanayi işçileri kendi sözleşmesini MSB ile neden yapmıyor? Bizleri neden değersiz gösteriyorsunuz? Sesimizi neden yeterince duyurmuyorsunuz? Asgari ücrete yakın maaş alan işçilerimiz var, neden bizleri sessizliğe ve eylemsizliğe mahküm ediyorsunuz? İstifa hizmettir ya siz ya biz istifa ederiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir